02/07/2024 0 Kommentarer
Filmaften 7. november 2022
Filmaften 7. november 2022
# Filmaften
Filmaften 7. november 2022
"Resten af livet"
Vi følger en varm, tryg og harmonisk familie, bestående af mor Maren, der er kontoransat i det offentlige. Faderen Egon og sønnen Henrik arbejder sammen om en kaffebutik. Datteren Line er gift og arbejder i en institution for psykiske handicappede. De bor i et mindre samfund, hvor alle kender alle, et sted i Sønderjylland.
Så dør sønnen. vi får ikke at vide hvordan. De efterladte har hver deres måde at takle sorgen på. Moderen vil have at alt, hvad der kan minde om Henrik bliver fjernet fra huset. Mens faderen i drivhuset, der åbenbart er hans domæne, indretter en mindestue for Henrik. Her tilbringer han megen tid omgivet af Henriks ting og lytter til Henriks musik. Han forsøger at få Henrik inddraget i mærkedagene, men moderen vil ikke vide af det. Hun besøger end ikke gravstedet. Man fornemmer familien er på vej til opløsning.
Vendepunktet sker da Maren kommer i en sorggruppe. Her hører hun andre, der har mistet, fortælle om hvordan de er kommet om på den anden side og har lært at leve med sorgen. Vi ser, hun tager plads i drivhuset ved siden af Egon, og en ny harmoni indfinder sig.
Det er en langsom film uden de hurtige klip, som ellers er almindelig i nye film. Skuespillerne taler "synnejysk", men filmen er tekstet, så alle kan følge med
En god oplevelser
Jens Jonassen
Kommentarer